Amazingly awesome !
Go Luke !
See Luke investigate !
Water, water, water.
Heat, heat, heat.
Luke rocks !
He probably learned something.
Answer:
The velocity of the collar will be 3.076 ft/s
Explanation:
Given data
weight of the disk, Wa = 20lb
weight of rod BC, Wbc = 4lb
weight of collar, Wc = 1lb
Considering the equation of equilibrium
Vb = 1.5Wbc
Wa = 1.875 Wbc
to calculate the velocity of the collar using energy conservation equation
T1 + V1 = T2 + V2
=>
=>
=>
Wbc = 1.18rad/sec
i.e.

= 3.076 ft/ s
Complete Question
An astronaut stands by the rim of a crater on the moon, where the acceleration of gravity is 1.62
m/s2. To determine the depth of the crater, she drops a rock and measures the time it takes for it
to hit the bottom. If the time is 6.3 s, what is the depth of the crater?
Answer:
The depth is 32 m
Explanation:
From the question we are told that
The time is t = 6.3 s
The acceleration due to gravity is 
Generally from kinematic equation

Here the u is the initial velocity and the value is 0 m/s


Transverse wave as the wave is going up and down no compressions
To develop this problem it is necessary to apply the concepts related to Interference and the Two slit experiment.
Young's equation defines the separation between fringes this phenomenon as,

Where,
Wavelength
d = Separation between fringes
a = Slit width
D = Distance between the slits and screen
Then for the two case we have


Calculating the new separation between the fringes would be



We have then,


Therefore the correct answer is c.