We will use the formula q = mCΔT.
where q = heat energy released.
m= mass.
C= specific heat of water.
ΔT= change in temperature.
Specific heat of water has not been given so we will just use the standard value of that which is 4.186J/g °C.
q = mCΔT.
q = 200 × 4.186 × (50 -25)
q = 200 × 4.186 × 25
q = 5000 × 4.186
q = 20, 930
The total amount of energy released is 20, 930 J
Answer:
Atoms are made of protons, neutrons and electrons.
Explanation:
The Dalton's atomic theory was an early attempt at describing the properties of atoms. It stipulated that atoms were the smallest indivisible particle of a substance. Chemical reactions occur as a result of a combination or separation of atoms. Atoms of the same element are exactly alike and differ from atoms of other elements. Atoms can neither be created nor destroyed.
As time went on, modern scientific evidence began to modify the original postulates of the Dalton's atomic theory. It was not postulated in 1805 that atoms were composed of subatomic particles; electrons, neutrons and protons. Dalton's theory held the atom to be 'indivisible'. However in 1897, JJ Thompson discovered the electron. Subsequently, the proton and neutrons were discovered. This shows that the atom in itself consisted of even smaller particles.
Answer:
The correct answer is 28.2 %.
Explanation:
Based on the given question, the partial pressures of the gases present in the trimix blend is 55 atm oxygen, 50 atm helium, and 90 atm nitrogen. Therefore, the sum of the partial pressure of gases present in the blend is,
Ptotal = PO2 + PN2 + PHe
= 55 + 90 + 50
= 195 atm
The percent volume of each gas in the trimix blend can be determined by using the Amagat's law of additive volume, that is, %Vx = (Px/Ptot) * 100
Here Px is the partial pressure of the gas, Ptot is the total pressure and % is the volume of the gas. Now,
%VO2 = (55/195) * 100 = 28.2%
%VN2 = (90/195) * 100 = 46%
%VHe = (50/195) * 100 = 25.64%
Hence, the percent oxygen by volume present in the blend is 28.2 %.
When ice melts, the physicals state changes from solid to liquid. The energy or the heat required (q) required to change a unit mass (m) of a substance from solid to liquid is known as the enthalpy or heat of fusion (ΔHf). The variables; q, m and ΔHf are related as:
q = m * ΔHf
the mass of ice m = 65 g
the heat of fusion of water at 0C = ΔHf = 334 J/g
Therefore: q = 65 g * 334 J/g = 21710 J
Now:
4.184 J = 1 cal
which implies that: 21710 J = 1 cal * 21710 J/4.184 J = 5188.8 cal
Hence the heat required is 5188.8 cal or 5.2 Kcal (approx)