Answer:
6.1!
Step-by-step explanation:
The product means you multiply, so you should divide 109.8 by 18. That will get you 6.1 as the answer.
Answer:


a. What is the probability that the cost will be more than $450?
We are supposed to find P(x > 450)
Formula : 


Refer the z table :
P(z<0.9431)=0.8264
P(z> 0.9431)=1-P(z<0.9431)=1- 0.8264= 0.1736
Hence the probability that the cost will be more than $450 is 0.1736
b)What is the probability that the cost will be less than $250?
We are supposed to find P(x<250)
Formula : 


Refer the z table :
P(z<-1.3295)=0.0934
Hence the probability that the cost will be less than $250 is 0.0934
c)What is the probability that the cost will be between $250 and $450?
P(250<z<450)=P(z<450)-P(z<250) = 0.8264 - 0.0934 =0.733
Hence the probability that the cost will be between $250 and $450 is 0.733
d) If the cost for your car repair is in the lower 5% of automobile repair charges, what is your cost?
p = 0.05
refer the z table
z = -1.65
Formula : 




Hence If the cost for your car repair is in the lower 5% of automobile repair charges, so, cost is $221.8
Given:
The value is
.
To find:
The value as a base 2 logarithm.
Solution:
We know that,

where, a is any positive value.
We have,

Using the above property of logarithm, we get

For a=2,

Therefore, the given value as a base 2 logarithm can be written as
.
4.75 = 4 75/100 =
= 475/100 = ( we can divide numerator and denominator by 25 ) = 19/4
Answer:
4.75 as an improper fraction in simplest form is 19/4.