Answer:
the value of vA that will allow the car to coast in neutral so as to just reach the top of the 150 m high hill at B with vB = 0 is 31.3 m/s
Explanation:
given information
car's mass, m = 1200 kg
= 100 m
= 
= 150 m
= 0
according to conservative energy
the distance from point A to B, h = 150 m - 100 m = 50 m
the initial speed 
final speed
= 0
thus,
² =
² - 2 g h
0 =
² - 2 g h
² = 2 g h
= √2 g h
= √2 (9.8) (50)
= 31.3 m/s
I think the right answer is the first one. If she stops moving her Position does not change any more-and the Graph Shows that after 6 seconds she stays at the Position of 5 m. If she Went Back to the start point the Graph would have Developed Back to 0m(decreased).
Answer:
Q = ba⁴ * ε₀
Explanation:
From Gauss's Law, we know that
flux Φ = Q / ε₀
where ε₀ = 8.85e-12 C²/N·m²
and also,
Φ = EAcosθ
The field is directed along the x-axis, so that all of the flux passes through the side of the cube at x = a. This means that θ = 0º, and thus
Φ = EAcos0
Φ = EA
E = bx² meanwhile, we are interested in the point where x = a, so we substitute and then
E = ba²
Since A = a² for the cube face, we have
Q / ε₀ = E * A
Q / ε₀ = ba² * a²
so that
Q = ba⁴ * ε₀
Since heat here is conserved that means that the heat out is equal to the heat in. We use the expression Q = mC(T2-T1). We caclulate as follows:
Q absorbed = Q released
m1 C (T-T1) = -m2 C (T-T1)
C can be cancelled since they are the same substance.
m1 (T-T1) = -m2 (T-T1)
25 (T-10) = -12 (T-30)
T = 16.49 degrees Celsius
Answer: The angle between the wire segment and the magnetic field 66.42°
Explanation:
Please see the attachment below