Let p = number of pennies.
Let n = number of nickels.
We are given that n= 2p and the total value is $8.80.
We know that a penny = $0.01 and that a nickel = $0.05.
So $0.01p + $0.05n = $8.80.
Substitute 2p for n:
$0.01p + $0.05*2p = $8.80
$0.01p + $0.10p = $8.80
$0.11p = $8.80
p = 80
So n = 2p = 2*80 = 160
Thus there are 80 pennies ($0.8) and 160 nickels ($8.00). The value of all the coins is $8.80.
Lets use the formula
to solve this, where,
- R is the rate
- W is the number of workers/things
- T is time
- J is number of jobs/things
<em><u>"If it takes 10 seconds for 10 printers to print out 10 pages of paper"</u></em> - here -
W is 10 printers, T is 10 seconds, and J is 10 pages. We can write:

<u><em>"how many seconds will it take 50 printers to print out 50 pages of paper"</em></u><em> - here we use
(previously found) to figure out T.</em>
<em>
</em>
So it will take 10 seconds for 50 printers to print 50 pages.
ANSWER: 10 seconds
Answer:
Step-by-step explanation:
Sample size = 95
X=cash carried by the persons
x bar = 8.00
s = sample std dev = 2.50
Std error = 
Hence Z score would be


-0.00
b) 
c) 95% conf interval margin of error = ±
=±0.54782
Confi interval = (8-0.5027, 8+0.5027)
= (7.4923, 8.5027)
C)If conf level increases, then width of interval would increase since critical value would increase.
If sample size increases std error would decrease and hence margin of error.
So interval would decrease.
Answer:
Step-by-step explanation:
600 X .50 = 300.00 1st month
600 X .05 = 30.00 47 months
30 X 47 = 1,410
1,410 + 300 = 1,710 (final answer)