Answer:
1.1
Explanation:
density= 1.1g/cm3 there are 1.1 grams per cubic cm
Answer:
1.30mL
Explanation:
The equation for the reaction is given below:
H2SO4 + 2KOH —> K2SO4 + 2H2O
From the equation above we obtained the following:
Mole of acid (nA) = 1
Mole of base (nB) = 2
The following data were obtained from the question:
Mb = 0.00945M
Vb =?
Va = 50mL
Ma = 1.23 × 10^−4M
Using MaVa / MbVb = nA/nB, we can calculate the volume of KOH as illustrated below:
MaVa / MbVb = nA/nB
(1.23 × 10^−4 x 50)/0.00945xVb = 1/2
Cross multiply to express in linear form
1.23 × 10^−4 x 50 x 2 = 0.00945xVb
Divide both side by 0.00945
Vb = (1.23 × 10^−4 x 50 x 2) /0.00945
Vb = 1.30mL
1500 cm^3 ; 1 mL equals 1 cm^3
None of them
1st property of nonmetals "They don't conduct electricity. Except Carbon
Answer:
Both reactions proceeds through nucleophilic acyl substitution reaction
Explanation:
- Both these two reactions proceeds through nucleophilic acyl substitution reaction where phenyl magnesium bromide replaces one ethoxide ion.
- Then another another equivalent of phenyl magnesium bromide give nucleophilic addition reaction with resulting keto group to produce triphenylmethanol
- Full reaction mechanism has been shown below