Answer: 3 <span>moles of water would be produced in present case.
</span>
Reason:
Reaction involved in present case is:
<span> C5H12 + 8O2 </span>→<span> 5CO2 + 6H2O
In above reaction, 1 mole of C5H12 reacts with 8 moles of oxygen to give 6 moles of water.
Thus, 4 moles of oxygen will react with 0.5 mole of C5H12, to generate 3 moles of H2O.</span>
Answer:
The bands are due to:
λmax = 289 nm n→π* transition (E = 12)
λmax = 182 nm π→π* transition (E=10000)
Explanation:
The two types of acetaldehyde transition are as follows:
n→π* and π→π*
From the attached diagram we have to:
ΔEn→π* < ΔEπ→π*
ΔEα(1/λ)
Thus:
λn→π* > λπ→π*
In n→π* spin forbidden, the intensity is low. Thus, the molar extinction E for n→π* is very low.
The same way, for π→π* spin allowed the intensity is high. Thus, the molar extinction coefficient E for π→π* is high too.
The bands are due to:
λmax = 289 nm n→π* transition (E = 12)
λmax = 182 nm π→π* transition (E=10000)
Answer:
If I remember correctly it should be 10^7 meters.
Explanation:
When preparing diluted solutions from concentrated solutions , we can use the following equation;
c1v1 =c2v2
Where c1 and v1 are the concentration and volume of the concentrated solution
c2 is the concentration of the diluted solution to be prepared
v2 is the volume of the diluted solution
Substituting the values;
12.0 M x v1 = 0.339 M x 100 mL
v1 = 2.825 mL needs to be taken from the stock solution
Answer:
1.85 × 10⁻⁶
Explanation:
0.0003 ÷ 162 = 1.851851852 × 10⁻⁶ ⇒ 1.85 × 10⁻⁶
Hope that helps.