Answer:
292796435 seconds ≈ 300 million seconds
Explanation:
First of all, the speed of the car is 121km/h = 33.6111 m/s
The radius of the planet is given to be 7380 km = 7380000 m
From the relationship between linear velocity and angular velocity i.e., v=rw, the angular velocity of the car will be w=v/r = 33.6111/7380000 = 0.000000455 rad/s = 4.55 x 10⁻⁶ rad/sec
If the angular velocity of the vehicle about the planet's center is 9.78 times as large as the angular velocity of the planet then we have
w(vehicle) = 9.78 x w(planet)
w(planet) = w(vehicle)/9.78 = 4.55 x 10⁻⁶ / 9.78 = 4.66 x 10⁻⁷ rad/sec
To find the period of the planet's rotation; we use the equation
w(planet) = 2π÷T
Where w(planet) is the angular velocity of the planet and T is the period
From the equation T = 2π÷w = 2×(22/7) ÷ 4.66 x 10⁻⁷ = 292796435 seconds
Therefore the period of the planet's motion is 292796435 seconds which is approximately 300, 000, 000 (300 million) seconds
Answer:

Explanation:
Given that

re= 46 cm
Vp= 180 m/s
We know that


So

Now by putting the all given values in the questions


So the average electric field is
.
Answer:
Explanation:
Given
initial speed(u)=5 m/s
Final speed(v)=4 m/s
Distance traveled=3 m
using equation of motion



after this its final velocity will be zero


s=5.33 m
Total distance=3+5.33=8.33 m
Thus he will not be able to win the game
Answer:
18.5 m/s
Explanation:
On a horizontal curve, the frictional force provides the centripetal force that keeps the car in circular motion:

where
is the coefficient of static friction between the tires and the road
m is the mass of the car
g is the gravitational acceleration
v is the speed of the car
r is the radius of the curve
Re-arranging the equation,

And by substituting the data of the problem, we find the speed at which the car begins to skid:

Answer:
to the right.
to in the upwards direction.
Explanation:
In order to solve this problem, we must first start by drawing a diagram of the situation. (See attached diagram).
So, remember that a force is determined by multiplying the mass of the parcticle by its acceleration:
F=ma
so in order to find the components of the force, we need to start by finding its acceleration.
Acceleration is found by using the following formula:

so we can subtract the two vectors, like this:

which yields:

or:

so now I can find the components of the force:

which yields:
F=(2.31i+2.1j)N
so the components of the force are:
to the right.
to in the upwards direction.