Answer: The pressure of the tires after driving is 4.9atm
Explanation: Please see the attachments below
Cl2=3.17g/L
Ne=.901g/L
CO2=1.96g/l
therefore Cl2 is the densest gas under the given conditions.
Answer:
1.6 L is the volume of NaOH that has reacted
Explanation:
The balanced reaction is:
H₂SO₄ + 2NaOH → Na₂SO₄ + 2H₂O
This is a neutralization reaction between a strong acid and a strong base. The products are the correspond salt and water.
We propose this rule of three:
1 mol of sulfuric acid needs 2 mol of NaOH to react to react
Then, 2.4 moles of H₂SO₄ will react with (2.4 . 2) / 1 = 4.8 moles of NaOH
As molarity is 3M, we can determine the volume of our solution
Molarity (M) = mol / volume(L) → Volume(L) = mol / Molarity
Volume(L) = 4.8 mol / 3 M = 1.6 L
Answer:
2.5 g of platinum
Explanation:
Recall that a catalyst is a specie added to a reaction system to increase the rate of reaction. A catalyst does not participate in the chemical reaction hence it remains unchanged at the end of the chemical reaction. A catalyst merely provides an alternative reaction pathway by lowering the activation energy of the reaction system. Hence a catalysed reaction usually proceeds faster with less energy requirement than the uncatalysed reaction.
Since the catalyst does not participate in the reactions and remains unchanged at the end of the reaction, the mass of platinum will remain the same (2.5g). The mass can only change if a specie participates in the chemical reaction. Hence the answer.
Answer: Elastic
Explanation: Both Objects had there momentum and kinetic energy conserved.