Number of moles = 5 x 10^24 / 6.02 x 10^23 = 8.305 moles. Volume= moles x 22.4 = 186.032 liters. Hope this helps!
Answer:
E. CH₄ < CH₃Cl < CH₃OH < RbCl
Explanation:
The molecule with the stronger intermolecular forces will have the higher boiling point.
The order of strength of intermolecular forces (strongest first) is
- Ion-Ion
- Hydrogen bonding
- Dipole-dipole
- London dispersion
RbCl is a compound of a metal and a nonmetal. It is an ionic compound, so it has the highest boiling point.
CH₃Cl has a C-Cl polar covalent bond. It has dipole-dipole forces, so it has the second lowest boiling point.
CH₃OH has an O-H bond. It has hydrogen bonding, so it has the second highest boiling point.
CH₄ has nonpolar covalent C-H bonds. It has only nonpolar bonds, so the only attractive forces are London dispersion forces. It has the lowest boiling point.
Thus, the order of increasing boiling points is
CH₄ < CH₃Cl < CH₃OH < RbCl
Molar mass CaCl₂ = 111.0 g/mol
number of moles:
n = mass of solute / molar mass
n = 85.3 / 111.0
n = 0.7684 moles of CaCl₂
M = n / V
0.788 M = <span>0.7684 / V
</span>
V = 0.7684 / 0.788
V = 0.97512 L
hope this helps!
Sedimentary rock can be minazute by adding more heat n pressure