Answer:
A) T1 = 566 k = 293°C
B) T2 = 1132 k = 859°C
Explanation:
A)
The average kinetic energy of the molecules of an ideal gas is givwn by the formula:
K.E = (3/2)KT
where,
K.E = Average Kinetic Energy
K = Boltzman Constant
T = Absolute Temperature
At 10°C:
K.E = K10
T = 10°C + 273 = 283 K
Therefore,
K10 = (3/2)(K)(283)
FOR TWICE VALUE OF K10:
T = T1
Therefore,
2 K10 = (3/2)(K)(T1)
using the value of K10:
2(3/2)(K)(283) = (3/2)(K)(T1)
<u>T1 = 566 k = 293°C</u>
<u></u>
B)
The average kinetic energy of the molecules of an ideal gas is given by the formula:
K.E = (3/2)KT
but K.E is also given by:
K.E = (1/2)(m)(vrms)²
Therefore,
(3/2)KT = (1/2)(m)(vrms)²
vrms = √(3KT/m)
where,
vrms = Root Mean Square Velocity of Molecule
K = Boltzman Constant
T = Absolute Temperature
m = mass
At
T = 10°C + 273 = 283 K
vrms = √[3K(283)/m]
FOR TWICE VALUE OF vrms:
T = T2
Therefore,
2 vrms = √(3KT2/m)
using the value of vrms:
2√[3K(283)/m] = √(3KT2/m)
2√283 = √T2
Squaring on both sides:
(4)(283) = T2
<u>T2 = 1132 k = 859°C</u>
If you are asking what the volume of the cube is it would be 20.3 - 17.5 ml so 2.8 ml.
Answer:
a) 2.5m/s
b) 0.91m/s
c) 0m/s
Explanation:
Average velocity can be said to be the ratio of the displacement with respect to time.
Average speed on the other hand is the ratio of distance in relation to time
Thus, to get the average velocity for the first half of the swim
V(average) = displacement of first trip/time taken on the trip
V(average) = 50/20
V(average) = 2.5m/s
Average velocity for the second half of the swim will be calculated in like manner, thus,
V(average) = 50/55
V(average) = 0.91m/s
Average velocity for the round trip will then be
V(average) = 0/75, [50+25]
V(average) = 0m/s
Answer:
1. The force of the shelf holding the book up.
Explanation:
The free body diagram of the book is as follows:
1 - The weight of the book towards downwards
2 - The normal force that the shelf exerts on the book towards upwards.
Since the book is at rest, these two forces are equal to each other and according to Newton's Third Law the reaction force to the force of gravity is equal but opposite to the weight of the book. This reaction force is the one that holds the book up on the shelf.
Answer:
F = - 59.375 N
Explanation:
GIVEN DATA:
Initial velocity = 11 m/s
final velocity = 1.5 m/s
let force be F
work done = mass* F = 4*F
we know that
Change in kinetic energy = work done
kinetic energy = 
kinetic energy =
= -237.5 kg m/s2
-237.5 = 4*F
F = - 59.375 N