Answer:
B. τ = 16 Nm
Explanation:
In order to find the torque exerted by the weight attached to the heel of man's foot, when his leg is stretched out. We use following formula:
τ = Fd
here,
τ = Torque = ?
F = Force exerted by the weight = Weight = mg
F = mg = (4 kg)(10 m/s²) = 40 N
d = distance from knee to weight = 40 cm = 0.4 m
Therefore,
τ = (40 N)(0.4 m)
<u>B. τ = 16 Nm</u>
Answer:

Explanation:
As per Faraday's law of Electromagnetic induction we know that
Rate of change in magnetic flux will induce EMF in the closed conducting loop
so we have

now we have


now we have

now the induced EMF through this loop is given as



<em>To determine the y component of velocity of a projectile </em><u><em>sine </em></u><em>operation is performed on the angle of launch.</em>
<u>Answer:</u> <em>sine</em>
<u>Explanation:</u>
Thus 
The initial velocity u can be resolved along two directions.
Along the X direction initial velocity = u cos θ
Along y direction initial velocity= u sin θ
From the equation of motion 
Thus velocity along x direction
=u cos θ
Velocity along y direction
= u sinθ -gt
Sign of g is negative.
Answer: The answer to the question is 0.25 ohms
Explanation:
R = u x/A .......1
where u is chosen as the resistivity of
the rod, A is area of the rod and x is
chosen as the length of the rod.
Let R* be the resistance of the
lengths of the rod across the adjoints
Then R* = u1/4.......2
Comparing equation 1 and 2
R* = 1/4
=0.25ohms
Answer:
Momentum of 2nd ball is

direction is given as

Explanation:
As we know that there is no external force on the system of balls so momentum before and after collision will be conserved
So we have

now after collision momentum of two balls is must be same as initial
so we have


so we have


for other component we have


Momentum of 2nd ball is given as


direction is given as


