Answer:
the answer is B
Explanation: this was actually an ap exam question a few years back. the reason for answer B is that the only force being applied to the kitten is the force of gravity after being pushed.
Answer:
Explanation:
h = ut - 16 t² = ut - 1/2 x32 t² = ut - 1/2 g t² , g = acceleration = - 32 ft / s²
1) v² = u² - 2 g h , v = 0 so
h = u² / 2g = 1500² / 2 x 32 = 35156.25 ft
2) v = u - gt
t = u / g = 1500 / 32 = 46.875 s
3) It will hit the ground after 2 x 46.875 = 93.75 s
4 ) time to reach 30000 ft height t is given by
h = ut - 16 t²
30000 = 1500t - 16t²
16t²-1500t + 30000 = 0
t = 28.92 s and 64.82 s
Time required to travel 50000 by plane
= 50000/880 = 56.82 . There is no match of timing so plane will not hit it.
Answer:
Determine the initial horizontal and vertical velocity for a dart launched with a ... an angle of 30 degrees. Vi=4m/s Vix Vicoso Mas cos 30 = = 30°. Viy=visine ... What is the resultant direction (angle) of the cannon ball (relative to a fixed frame)? ... Which of the following launch angles would result in the greatest time of flight iſ the.
Explanation:
I hope it helped
Answer:
The particle will continue moving at constant velocity
Explanation:
When the particle encounters the second force of 10 N, the net force acting on the particle becomes zero, because the two forces are equal in magnitude but opposite in direction:

For Newton's second Law, the acceleration of the particle is proportional to the net force acting on it:

Therefore, since
, the acceleration is zero (a=0) and so the particle will keep a constant velocity.
Let us first write down the known things .
1660 megawatts = 1660 X 10^6 watt
= 166000 kilowatt
From the above deduction we can conclude that the correct option among all the options that are given in the question is the second option or option "B". I hope that this is the answer that you were looking for and the answer has actually come to your desired help.