5.0547x10^8
Is it's scientific notation.
For this case, the first thing we are going to do is write the generic equation of motion for the vertical axis.
We have then:

Where,
- <em>g: acceleration of gravity
</em>
- <em>vo: initial speed
</em>
- <em>h0: initial height
</em>
For the first body:

For the second body:

By the time both bodies have the same height we have:


Rewriting we have:



Clearing time:

Answer:
it takes 18.31s for the two window washers to reach the same height
Answer with explanation:
Given : Sample mean =
Standard deviation : 
Sample size : n = 36
Claim : 
∴ 

Since the alternative hypothesis is two tail , then the test is two tail test.
By using a z statistic and a 0.05 level of significance. Reject
if z < -1.960 or is z> 1.960.
Then , the test static for population mean is given by :-


We reject
since
. We have statistically significant evidence at
to show that the mean amount of garbage per bin is not different from 50.
Answer:
(-5 1/9, -4)
Step-by-step explanation:
Add the equations
5y=-20
y=-4
-9x+8(-4)=22
-9x-32=22
-9x=46
x= - 5 1/9