<span>440 g
First, determine the volume of each sheet. And it's easier if each dimension is using the same unit of measure. So each sheet is 28 cm by 22 cm by 0.30 cm. Multiply them together
28 cm * 22 cm * 0.30 cm= 184.8 cm^3
Since we have 2 identical sheets, double the total volume
184.8 cm^3 * 2 = 369.6 cm^3
Now multiple the volume by the density
369.6 cm^3 * 1.2 g/cm^3 = 443.52 g
Round the results to 2 significant digits since all of the given figures are only 2 significant digits long.
443.52 g = 440 g</span>
Answer : The pressure in the flask after reaction complete is, 2.4 atm
Explanation :
To calculate the pressure in the flask after reaction is complete we are using ideal gas equation.

where,
P = final pressure in the flask = ?
R = gas constant = 0.0821 L.atm/mol.K
T = temperature = 
V = volume = 4.0 L
= moles of
= 0.20 mol
= moles of
= 0.20 mol
Now put all the given values in the above expression, we get:


Thus, the pressure in the flask after reaction complete is, 2.4 atm
Answer:

Explanation:
Hello,
In this case, since iron (III) chloride (FeCl3) and barium chloride (BaCl2) are both chloride-containing compounds, we can compute the moles of chloride from each salt, considering the concentration and volume of the given solutions, and using the mole ratio that is 1:3 and 1:2 for the compound to chlorine:

So the total mole of chloride ions:

And the total volume by adding the volume of each solution in L:

Finally, the molarity turns out:

Best regards.
Answer:
Option A
Explanation:
Number of millimoles of Na3PO4 = 1 × 100 = 100
Number of millimoles of AgNO3 = 1 × 100 = 100
When 1 mole of Na3PO4 is dissociated we get 3 moles of sodium ions and 1 mole of phosphate ion
When 1 mole of AgNO3 is dissociated, we get 1 mole of Ag+ and 1 mole of NO3-
As Ag+ concentration is negligible, the dissociated Ag+ ion must have form the precipitate with phosphate ion and as number of moles of Ag+ and phosphate ion are same, therefore the concentration of phosphate ion must be negligible
Here as 100 millimoles of Na3PO4 is there, we get 300 millimoles of Na+ and 100 millimoles of PO43-
And as 100 millimoles of AgNO3 is there, we get 100 millimoles of Ag+ and 100 millimoles of NO3-
∴ Increasing order of concentration will be PO43- < NO3- < Na+