The answer is:
the molarity = 50 moles/liters
The explanation:
when the molarity is = the number of moles / volume per liters.
and when the number of moles =2.5 moles
and the volume per liters = 0.05 L
so by substitution:
the molarity = 2.5moles/0.05L
= 50 moles /L
MARK ME BRAINLIEST PLEASE!!!!!!!!!
Sara is taller. 160cm =160 cm while to convert inches to centimeters you just multiply. 60 x 2.54 = 152.4cm which is less than 160 so sara is taller.
Answer:
<h2>
The equilibrium constant Kc for this reaction is 19.4760</h2>
Explanation:
The volume of vessel used=
ml
Initial moles of NO=
moles
Initial moles of H2=
moles
Concentration of NO at equilibrium=
M

Moles of NO at equilibrium= 
=
moles
2H2 (g) + 2NO(g) <—> 2H2O (g) + N2 (g)
<u>Initial</u> :1.3*10^-2 2.6*10^-2 0 0 moles
<u>Equilibrium</u>:1.3*10^-2 - x 2.6*10^-2-x x x/2 moles
∴
⇒
![Kc=\frac{[H2O]^2[N2]}{[H2]^2[NO]^2} (volume of vesselin litre)](https://tex.z-dn.net/?f=Kc%3D%5Cfrac%7B%5BH2O%5D%5E2%5BN2%5D%7D%7B%5BH2%5D%5E2%5BNO%5D%5E2%7D%20%28volume%20of%20vesselin%20litre%29)
<u>Equilibrium</u>:0.31*10^-2 1.61*10^-2 0.99*10^-2 0.495*10^-2 moles
⇒
⇒
Answer:
Questionnaire
Explanation:
This is an instrument for research usually in the form of questions with multiple choice answers with sole purpose of gathering information from respondents for research.
Answer:
(1) separate the substances
(2) chemically combine the substances
(3) determine the freezing point of the mixture
(4) predict the electrical conductivity of the mixture
Explanation: