Answer: 65.7 grams
Explanation:
1) ratio
Since 1 mole of CaF2 contains 1 mol of F2, the ratio is:
1 mol CaF2 : 1 mol F2
2) So, to produce 8.41 * 10^ -1` mol of F2 you need the same number of moles of CaF2.
3) use the formula:
mass in grams = molar mass * number of moles
molar mass of CaF2 = 40.1 g/mol + 2 * 19.0 g/mol = 78.1 g/mol
mass in grams = 78.1 g/mol * 8.41 * 10^ -1 mol = 65.7 grams
D is a correct Lewis Dot structure. Nitrogen has 4 valence electrons.
Answer
D 160g
Explanation:
<u>Write the equation:</u>
Combustion reactions use oxygen and release water and heat, so
CH₃OH(g) + O₂(g) → CO₂(g) + H₂O(g)
Balance that:
2CH₃OH(g) + 3O₂(g) → 2CO₂(g) + 4H₂O(g)
<u>Find moles of carbon dioxide:</u>
We need to know the number of moles of CO₂. This rxn is at STP, so at STP one mole of gas = 22.4 liters.
112 L * 1 mol/22.4 L = <em>5 mol CO₂</em>
<u>Find moles of methanol:</u>
Based on the chemical equation, for every 2 mol methanol, there are 2 mol carbon dioxide. So for every 5 mol carbon dioxide, there are 5 mol methanol!
5 mol CO₂ = 5 mol CH₃OH
Molar mass of methanol: 12.01 + 3*1.008 + 16.00 + 1.008 = <em>32.04 g/mol</em>
Moles of methanol: 5 mol * 32.04 g/mol = 160.2 g methanol
≈ 160 mol methanol
Answer:
0.97 mole
Explanation:
1 mole will give 6.02×10^23 atoms
Xmole of tungsten will give 5.82×10^23 atom of tungsten
X= 5.82×10^23/ 6.02×10^23
X = 0.97 moles of tungsten