Answer:
<em><u>= - 0.38 eV</u></em>
Explanation:
Using Bohr's equation for the energy of an electron in the nth orbital,
E = -13.6 
Where E = energy level in electron volt (eV)
Z = atomic number of atom
n = principal state
Given that n = 6
⇒ E = -13.6 × 
<em><u>= - 0.38 eV</u></em>
<em><u></u></em>
<em>Hope this was helpful.</em>
<em><u></u></em>
Answer:- 38.2 g.
Solution:- The equation used for solving this type of calorimetry problems is:

where, q is the heat energy, m is mass, c is specific heat and delta T is the change in temperature.
Water temperature is increasing from 14.5 degree C to 50.0 degree C.
= 35.5 degree C
q is given as 5680 J and specific heat value is
.
The equation could be rearranged for m as:

Let's plug in the values in it:

m = 38.2 g
So, the mass of water in the kettle is 38.2 g.
We can calculate the mass percent of an element by dividing its atomic mass by the mass of the compound and then multiply by 100:
% by mass of element = (mass of element/mass of compound) x100%
Impurities like n-eicosane with the molecular formula C20H42 could account for the low percent by mass of oxygen in the sample because it has a zero percent oxygen based on its compound formula which indicates that it does not have the element oxygen.
To determine the number of potassium laid side by side by a given distance, we simply divide the total distance to the diameter of each atom. The diameter is twice the radius of the atom. We calculate as follows:
number of atoms = 4770 / 231x10^-12 = 2.06x10^13 atoms
Answer : The volume of the cube submerged in the liquid is, 29.8 mL
Explanation :
First we have to determine the mass of ice.
Formula used :

Given:
Density of ice = 
Volume of ice = 45.0 mL


The cube will float when 40.5 g of liquid is displaced.
Now we have to determine the volume of the cube is submerged in the liquid.



Thus, the volume of the cube submerged in the liquid is, 29.8 mL