Answer:
0.50m/s
Explanation:
Average velocity is the change in displacement of a body with respect to time.
Velocity = ∆S/∆t
∆S = 100m - 70m
∆S = 30m
∆t = 2min - 1 min
∆t = 1min = 60secs
Substitute the given parameters into the formula for velocity
Velocity = 30m/60s
Velocity = 1/2 m/s
Average Velocity = 0.5m/s
When wool is rubbed with a balloon, the wool is left with a positive charge as electrons have travelled from the wool to the balloon which means the balloon now has a negative charge.
Now that the balloon has a negative charge, you need to know:
The tissue paper originally contains electrons and protons
The fact that the balloon has a negative charge, it will ATTRACT protons because protons are POSITIVE and electrons are NEGATIVE.
So once they are attracted, they will move closer to one another.
Answer:
Milliliters to Ounces Conversions
some results rounded
mL - fl oz
200.00 6.7628
200.01 6.7631
200.02 6.7635
200.03 6.7638
200.04 6.7642
200.05 6.7645
200.06 6.7648
200.07 6.7652
200.08 6.7655
200.09 6.7658
200.10 6.7662
200.11 6.7665
200.12 6.7669
200.13 6.7672
200.14 6.7675
200.15 6.7679
200.16 6.7682
200.17 6.7686
200.18 6.7689
200.19 6.7692
200.20 6.7696
200.21 6.7699
200.22 6.7702
200.23 6.7706
200.24 6.7709
mL fl oz
200.25 6.7713
200.26 6.7716
200.27 6.7719
200.28 6.7723
200.29 6.7726
200.30 6.7729
200.31 6.7733
200.32 6.7736
200.33 6.7740
200.34 6.7743
200.35 6.7746
200.36 6.7750
200.37 6.7753
200.38 6.7757
200.39 6.7760
200.40 6.7763
200.41 6.7767
200.42 6.7770
200.43 6.7773
200.44 6.7777
200.45 6.7780
200.46 6.7784
200.47 6.7787
200.48 6.7790
200.49 6.7794
mL fl oz
200.50 6.7797
200.51 6.7800
200.52 6.7804
200.53 6.7807
200.54 6.7811
200.55 6.7814
200.56 6.7817
200.57 6.7821
200.58 6.7824
200.59 6.7828
200.60 6.7831
200.61 6.7834
200.62 6.7838
200.63 6.7841
200.64 6.7844
200.65 6.7848
200.66 6.7851
200.67 6.7855
200.68 6.7858
200.69 6.7861
200.70 6.7865
200.71 6.7868
200.72 6.7872
200.73 6.7875
200.74 6.7878
mL fl oz
200.75 6.7882
200.76 6.7885
200.77 6.7888
200.78 6.7892
200.79 6.7895
200.80 6.7899
200.81 6.7902
200.82 6.7905
200.83 6.7909
200.84 6.7912
200.85 6.7915
200.86 6.7919
200.87 6.7922
200.88 6.7926
200.89 6.7929
200.90 6.7932
200.91 6.7936
200.92 6.7939
200.93 6.7943
200.94 6.7946
200.95 6.7949
200.96 6.7953
200.97 6.7956
200.98 6.7959
200.99 6.7963
Explanation:
Answer:
43.58 m
Explanation:
If you travel 500 m on a straight road that slopes upward at a constant angle of 5 degrees
Using trigonometry ratio
Sin 5 = opposite/hypothenus
Where the hypothenus = 500m
Opposite = height h
Sin 5 = h/500
Cross multiply
500 × sin 5 = h
h = 500 × 0.08715
h = 43.58m
Therefore, the height above the starting point is equal to 43.58m
Answer:
Explanation:
area of square loop A = side²
= 8.4² x 10⁻⁴
A = 70.56 x 10⁻⁴ m²
when it is converted into rectangle , length = 14.7 , width = 2.1
area = length x width
= 14.7 x 2.1 x 10⁻⁴
= 30.87 x 10⁻⁴ m²
Let magnetic field be B
Change in flux = magnetic field x change in area
= B x ( 70.56 x 10⁻⁴ - 30.87 x 10⁻⁴ )
= 39.69 x 10⁻⁴ B
rate of change of flux = change in flux / time taken
= 39.69 x 10⁻⁴ B / 6.5 x 10⁻³
= 6.1 x 10⁻¹ B
emf induced = 6.1 x 10⁻¹ B
6.1 x 10⁻¹ B = 14.7 ( given )
B = 2.41 x 10
= 24.1 T
B ) magnetic flux is decreasing , so it needs to be increased as per Lenz's law . Hence current induced will be anticlockwise so that additional magnetic flux is induced out of the page.