Answer:
296.1 day.
Explanation:
- The decay of radioactive elements obeys first-order kinetics.
- For a first-order reaction: k = ln2/(t1/2) = 0.693/(t1/2).
Where, k is the rate constant of the reaction.
t1/2 is the half-life time of the reaction (t1/2 = 1620 years).
∴ k = ln2/(t1/2) = 0.693/(74.0 days) = 9.365 x 10⁻³ day⁻¹.
- For first-order reaction: <em>kt = lna/(a-x).</em>
where, k is the rate constant of the reaction (k = 9.365 x 10⁻³ day⁻¹).
t is the time of the reaction (t = ??? day).
a is the initial concentration of Ir-192 (a = 560.0 dpm).
(a-x) is the remaining concentration of Ir-192 (a -x = 35.0 dpm).
<em>∴ kt = lna/(a-x)</em>
(9.365 x 10⁻³ day⁻¹)(t) = ln(560.0 dpm)/(35.0 dpm).
(9.365 x 10⁻³ day⁻¹)(t) = 2.773.
<em>∴ t </em>= (2.773)/(9.365 x 10⁻³ day⁻¹) =<em> 296.1 day.</em>
Answer:
Without dark matter galaxies would loose an extreme amount of gas required to create stars.
Without dark matter the universe wont have as many galaxies clumped together forming larger versions of those galaxies. This would cause a change in the structure of the "skeleton" of the web.
(Hope this can help, I didn't do exactly as it is said to because that is your job)
:)
Explanation:
Forbes gives somewhat of an explanation if you are curious.
(Ethan Siegal, "The Universe Would Be Very Different Without Dark Matter", Forbes)
<span>08 moles Li3N * 1mole N2/2moles Li3N = 0.04 </span>
solution:
Hydration is the addition of water; hydrogenation is the addition of hydrogen.
desire rxn: _C4H6(g) + 2 H2(g)-----> C4H10(g)___dHhy = ??
knowns:
__________C4H6 + 11/2 O2 --------> 4CO2 + 3H2O______dHox = -2540.2 kJ/mole
__________4CO2 + 5H2O -----------> C4H10 + 13/2 O2___-dHox = 2877.6 kJ/mole
___________2(1/2 O2 + H2 -------------> H2O)___________2*dHox = 2(-285.8 kJ/mole)
Basic mathematics is a prerequisite to chemistry – I just try to help you with the methodology of solving the problem