Answer:
The answer to your question is 7160 cm
Explanation:
Data
diameter = 1 mm
length = ?
amount of gold = 1 mol
density = 17 g/cm³
Process
1.- Get the atomic mass of gold
Atomic mass = 197 g
then, 197g ------------ 1 mol
2.- Calculate the volume of this wire
density = mass/volume
volume = mass/density
volume = 197/17
volume = 5.7 cm³
3.- Calculate the length of the wire
Volume = πr²h
solve for h
h = volume /πr²
radius = 0.05 cm
substitution
h = 5.7/(3.14 x 0.05²)
h = 5.7 / 0.0025
h = 7159.2 cm ≈ 7160 cm
Answer:
Corresponding with orange light, is the wavelength that blue solutions absorb the most.
Explanation:
If light is diffused through a solution of a given color, emerges of light from another wavelength is consumed and fades away. However, the wavelength of light relating to the color of such a solution is transferred. The color of the light is consumed is usually the contrasting one being transferred. As seen in a color wheel where, blue complement orange, red complement green, and yellow complement violet.
Thus, for a blue substance in solution, its complementary color is said to be orange, Given that the wavelength of orange color varies from 600 - 640 nm where it's maximum absorbance is approximately 633 nm. This wavelength is what is employed when analyzing the standard solutions and drink samples.
Answer:
6.24 x 10-3 M
Explanation:
Hello,
In this case, for the given dissociation, we have the following equilibrium expression in terms of the law of mass action:
![Ka=\frac{[H_3O^+][BrO^-]}{[HBrO]}](https://tex.z-dn.net/?f=Ka%3D%5Cfrac%7B%5BH_3O%5E%2B%5D%5BBrO%5E-%5D%7D%7B%5BHBrO%5D%7D)
Of course, water is excluded as it is liquid and the concentration of aqueous species should be considered only. In such a way, in terms of the change
, we rewrite the expression considering an ICE table and the initial concentration of HBrO that is 0.749 M:

Thus, we obtain a quadratic equation whose solution is:

Clearly, the solution is 0.00624 M as no negative concentrations are allowed, so the concentration of BrO⁻ is 6.24 x 10-3 M.
Best regards.
The concentration of the solution is 4.25 M
Explanation
molarity=moles/volume in liters
moles = mass/molar mass
molar mass of HF = 19 + 1 = 20 g/mol
moles is therefore = 17.0 g/ 20 g/mol = 0.85 moles
volume in liters = 2 x10^2ml/1000 = 0.2 liters
therefore molarity = 0.85/0.2 = 4.25 M
Answer:
A. psychographic lifestyle segmentation
Explanation:
Psychographic lifestyle segmentation -
It refers to the distribution or classification method , where the consumers of a particular goods and services are classified into particular groups , depending on the psychological characteristics of the consumers , is referred to as psychographic lifestyle segmentation .
The segmentation take care of the consumers celief , priority , va;ues , decision - making process , lifestyle .
The method enables to market the goods and services in a better manner , nd increases the profit of the company .
Hence , from the given scenario of the question ,
The correct option is A. psychographic lifestyle segmentation .