Answer:
The question is incomplete. The value for the absolute pressure of air in the pressure cooker is 205 kilopascals I.e. 205, 000 pascals not 205 pascals.
The answer is n= 0.355 mol
Explanation:
The ideal gas equation will be used to solve this question. The ideal gas equation is:
PV=nRT
Where; P = absolute pressure
(atm)
V = Volume (Litres)
n = no. of moles
R = ideal gas constant
(0.0821 L atm/ mol K)
T = absolute temperature
(K)
According to this question, V= 5.68L, P= 205 Kpa, T= 394K
However, the unit of pressure must be converted to atm
1 atm = 101325pa
Hence, 205000 pa will be 205000/101325 atm
= 2.02 atm
Since, n in the equation PV=nRT is being sought for, we make "n" subject of the formula. Thus, n = PV/RT
n = 2.02 × 5.68 / 0.0821 × 394
n = 11.4736 / 32.3474
n = 0.355 mol
Thus, The pressure cooker contains 0.355 moles of air.