Answer:
The surface charge density on the conductor is found to be 26.55 x 1-6-12 C/m²
Explanation:
The electric field intensity due to a thin conducting sheet is given by the following formula:
Electric Field Intensity = (Surface Charge Density)/2(Permittivity of free space)
From this formula:
Surface Charge Density = 2(Electric Field Intensity)(Permittivity of free space)
We have the following data:
Electric Field Intensity = 1.5 N/C
Permittivity of free space = 8.85 x 10^-12 C²/N.m²
Therefore,
Surface Charge Density = 2(1.5 N/C)(8.85 x 10^-12 C²/Nm²)
<u>Surface Charge Density = 26.55 x 10^-12 C/m²</u>
Hence, the surface charge density on the conducting thin sheet will be 26.55 x 10^ -12 C/m².
Answer:
knowledge of animal behavior and anatomy
Explanation:
the qualification that will make Milton successful in his research is a knowledge of animal behaviour and also their anatomy. the knowledge of whales behaviour has opened his eyes into their world so he knows to a great deal about them. it is through his knowledge of the behaviour of whales that he's able to get used to their migrating patterns to know where and when to find them. Also, through the body anatomy of whales he knows what their movement is like.