Silver nitrate and aluminum chloride react with each other by exchanging anions: 3agno3 (aq) + alcl3 (aq) → al(no3)3 (aq) + 3agcl (s) what mass in grams of agcl is produced when 4.22 g of agno3 react with 7.73 g of alcl3?
To calculate the new pressure, we can use Boyle’s law to relate these two scenarios (Boyle’s law is used because the temperature is assumed to remain constant). Boyle’s law is:
P1V1 = P2V2,
Where “P” is pressure and “V” is volume. The pressure and volume of the first scenario is 215 torr and 51 mL, respectively, and the second scenario has a volume of 18.5 L (18,500 mL) and the unknown pressure - let’s call that “x”. Plugging these into the equation:
(215 torr)(51 mL) =(“x” torr)(18,500 mL)
x = 0.593 torr
The final pressure exerted by the gas would be 0.593 torr.
Hope this helps!
It is b because I'm just going around the house with me to the mall to get u at the moment I don't have any plans tonight or naw
Answer:
At equal concentration of HBCG and BCG^-, the colour is green. This colour first appears at pH = 3.8
Explanation:
HBCG is an indicator that is prepared by dissolving the solid in ethanol.
Since
Ka=[BCG−][H3O+][HBCG]When [BCG-] = [HBCG], then Ka = [H3O+].
If pH = 3.8
Ka= [H3O+] = -antilog pH = -antilog (3.8)
Ka= 1.58 ×10^-4
The answers would be organisms in water, water, and air.