The temperature that would the volume of a gas be 0.550l if it had a volume of 0.432 L at -20.0 c is calculated using the Charles law formula
that is v1/T1=V2/T2
V1=0.550 l
t1=?
T2= -20 c +273 = 253 K
v2= 0.432 l
by making T1 the subject of the formula T1= V1T2/V2
T1= (0.55lL x253)/ 0.432 l = 322.11 K or 322.11-273 = 49.11 C
Answer:
if chemistry hadn't been put up to practical use, we wouldn't truly understand the reason why humans are humans like makes up humans (including other understandings of biology, etc) and we wouldn't be able to have the advancements we have today (vaccines, etc).
Explanation:
Answer:
The essence including its particular subject is outlined in the following portion mostly on clarification.
Explanation:
- The energy throughout the campfire comes from either the wood's latent chemical energy until it has been burned to steam up and launch up across the campfire. The electricity generation for something like a campfire seems to be in the context including its potential chemical energy which is contained throughout the firewood used only to inflame the situation.
- The energy output seems to be in the different types of heat energy radiating across the campfire, laser light generated off by the blaze, and perhaps a little number of electrical waves, registered throughout the firewood cracking whilst they combust throughout the blaze.
and,
chemical energy ⇒ heat energy + light energy + sound energy
S, sulfur does not have a noble gas electron.
Answer: The boron atom of
has three hybrid orbitals
Explanation: Hybridization of the molecule can be calculated by:
.....(1)
where,
V = number of valence electrons in the central metal atom
H = number of monovalent atoms
C = cationic charge
A = anionic charge
Here, electronic configuration of B = 
Number of valence electrons = 3
Number of monovalent atoms = 3
Cationic charge = 0
Anionic charge = 0
Putting these values in equation 1, we get

As the Hybridization is 3, which means that boron has 3 hybrid orbitals.