The ratio of the diffusion rate of Cl2 and O2 is 1.5
calculation
rate of diffusion Cl2/ rate of diffusion O2 =√ molar mass of Cl2/ molar mass of O2
molar mass of Cl2 = 35.5 x2 = 71 g/mol
molar mass O2 = 16 x2 =32g/mol
that is rate of diffusion Cl2/ rate of diffusion of O2 =√ 71/ 32= 1.5
Let's Assign Symbols to molecules like,
C₂O₄ = X
and
H₂O = Y
Then,
K [ Co (X)₂ (Y)₂ ]
As, Potassium (K) has a O.N = +1
To neutralize, the coordination sphere must have -1 oxidation number.
So,
[ Co (X)₂ (Y)₂ ] = -1
As,
O.N of X = -2
Then
O.N of (X)₂ = -4
Also,
O.N of H₂O is zero as it is neutral, So,
[Co - 4 + 0 ] = -1
Or,
Co = -1 + 4
Co = +3
Result:
Oxidation Number of Coordination Sphere is -1 and Oxidation Number of Cu is +3.
Answer:
The anode half reaction is : 
Explanation:
In electrochemical cell, oxidation occurs in anode and reduction occurs in cathode.
In oxidation, electrons are being released by a species. In reduction, electrons are being consumed by a species.
We can split the given cell reaction into two half-cell reaction such as-
Oxidation (anode): 
Reduction (cathode): 
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
overall: 
So the anode half reaction is : 
Answer: The answer is 68142.4 Pa
Explanation:
Given that the initial properties of the cylindrical tank are :
Volume V1= 0.750m3
Temperature T1= 27C
Pressure P1 =7.5*10^3 Pa= 7500Pa
Final properties of the tank after decrease in volume and increase in temperature :
Volume V2 =0.480m3
Temperature T2 = 157C
Pressure P2 =?
Applying the gas law equation (Charles and Boyle's laws combined)
P1V1/T1 = P2V2/T2
(7500 * 0.750)/27 =( P2 * 0.480)/157
P2 =(7500 * 0.750* 157) / (0.480 *27)
P2 = 883125/12.96
P2 = 68142.4Pa
Therefore the pressure of the cylindrical tank after decrease in volume and increase in temperature is 68142.4Pa
<h2>Answer:</h2>
The mass of the system will remain the same if there is no conversion of mass to energy in the reaction.
<h3>Explanation:</h3>
- If the system is closed, then according to the law of mass conservation the mass of the reaction system will remain the same.
- <u><em>Law of conservation of the mass: In simple words, it is described as the mass of a closed system can never be changed, it may transfer from one form to another or change into energy.</em></u>
- But if the reaction involves energy transfer like heat or light production, in this case, the mass can be changed.