Answer:
The answer to your question is 7160 cm
Explanation:
Data
diameter = 1 mm
length = ?
amount of gold = 1 mol
density = 17 g/cm³
Process
1.- Get the atomic mass of gold
Atomic mass = 197 g
then, 197g ------------ 1 mol
2.- Calculate the volume of this wire
density = mass/volume
volume = mass/density
volume = 197/17
volume = 5.7 cm³
3.- Calculate the length of the wire
Volume = πr²h
solve for h
h = volume /πr²
radius = 0.05 cm
substitution
h = 5.7/(3.14 x 0.05²)
h = 5.7 / 0.0025
h = 7159.2 cm ≈ 7160 cm
Molarity is one of the method of expressing concentration of solution. Mathematically it is expressed as,
Molarity =

Given: Molarity of solution = 5.00 M
Volume of solution = 750 ml = 0.750 l
∴ 5 =

∴
number of moles = 3.75Answer: Number of moles of KOH present in solution is 3.75.
Explanation:
to find POH u need PH first
so ph=-log(h3o)
so

Answer:
The disadvantages of each of the given model of electron configuration have been mentioned below:
1). Dot Structures - They take up excess space as they do not display the electron distribution in orbitals.
2). Arrow and line diagrams make the counting of electrons and take up too much space.
3). Written Configurations do not display the electron distribution in orbitals and help in lose counting of electrons easily.
Answer:
93.50±5%
Explanation:
Hello,
The average of the results turns out in 93.50% Na2CO3, thus, the range that the true value lies on is:
93.50±5%
For us to have be 95% confident that we've got the correct result.
Best regards.