Answer:
0.08097 grams of nitrate ions are there in the final solution.
Explanation:
Moles of cobalt(II) nitrate ,n= 
Volume of the cobalt(II) nitrate solution, V = 100.0 mL = 0.1 L

Let the molarity of the solution be 

A students then takes 4 .00 mL of
solution and dilute it to 275 ml.


(molarity after dilution)
(after dilution)


Molarity of the of solution after dilution is 0.002375 M.

1 mol of cobalt(II) nitrate gives 2 moles of nitrate ions. Then 0.002375 M solution of cobalt (II) nitrate will give:
![[NO_3^{-}]=\frac{2}{1}\times 0.002375 M=0.004750 M](https://tex.z-dn.net/?f=%5BNO_3%5E%7B-%7D%5D%3D%5Cfrac%7B2%7D%7B1%7D%5Ctimes%200.002375%20M%3D0.004750%20M)
Moles of nitrate ions = n
Volume of the solution = 275 mL = 0.275 L
Molarity of the nitrate ions = ![[NO_3^{-}]=0.004750 M](https://tex.z-dn.net/?f=%5BNO_3%5E%7B-%7D%5D%3D0.004750%20M)
![[NO_3^{-}]=\frac{n}{0.275 L}](https://tex.z-dn.net/?f=%5BNO_3%5E%7B-%7D%5D%3D%5Cfrac%7Bn%7D%7B0.275%20L%7D)
n = 0.001306 mol
Mass of 0.001306 moles of nitrate ions:
0.001306 mol × 62 g/mol= 0.08097 g
0.08097 grams of nitrate ions are there in the final solution.