First one. Coefficients are numbers that balance the equation, just like if there is an equation in math where 1=2, you need to multiply 1 by 2 to make that equation true. That's a nice jingle you can remember.
I can’t access the pictures. Sorry!
I'm not 100% sure on this, but I would go with C) NaCl.
NaCl is a salt, and that is used to melt the ice on the roads. Hope this helps!
Conversion of mole to grams
k in mole = 1 mole/ atomic mass
K in mole =1/ 39.0983 g/mole
= 0.255765 g/mole
converting 40 grams of K
K 40 grams x [ 1 mole/ 39.0983 grams] = 1.0230623 mole
There are 1.0230623 moles of K in 40 K of Potassium
Answer:
14.5L
Explanation:
The following data were obtained from the question:
V1 = 14.1L
T1 = 13.9°C = 13.9 + 273 = 286.9K
T2 = 22°C = 22 + 273 = 295K
V2 =?
Using charles' law: V1/T1 = V2 /T2, we can obtain the new volume as follows:
14.1/286.9 = V2 /295
Cross multiply to express in linear form
286.9 x V2 = 14.1 x 295
Divide both side by 286.9
V2 = (14.1 x 295) / 286.9
V2 = 14.5L
Therefore, the new volume = 14.5L