Answer:
D
Explanation:
The scientist identifies the need to make a drug to cure the respiratory illnesses.
Answer:
the answer for that is false
The reaction formula of this is C3H8 + 5O2 --> 3CO2 + 4H2O. The ratio of mole number of C3H8 and O2 is 1:5. 0.025g equals to 0.025/44.1=0.00057 mole. So the mass of O2 is 0.00057*5*32=0.0912 g.
Answer:
The correct option is c
Explanation:
The chemical equation for the reaction of Z-4,5-dimethyloct-4-ene and HCl is shown on the first uploaded image
Now looking at the product we see that there are two who has four different groups attached to them this carbon are known as chiral carbons hence the product formed is a pair of diastereomers
Answer:
3.861x10⁻⁹ mol Pb⁺²
Explanation:
We can <u>define ppm as mg of Pb²⁺ per liter of water</u>.
We<u> calculate the mass of lead ion in 100 mL of water</u>:
- 100.0 mL ⇒ 100.0 / 1000 = 0.100 L
- 0.100 L * 0.0080 ppm = 8x10⁻⁴ mg Pb⁺²
Now we <u>convert mass of lead to moles</u>, using its molar mass:
- 8x10⁻⁴ mg ⇒ 8x10⁻⁴ / 1000 = 8x10⁻⁷ g
- 8x10⁻⁷ g Pb²⁺ ÷ 207.2 g/mol = 3.861x10⁻⁹ mol Pb⁺²