Its been some time so i might be wrong but i think the answer is 3 either or 2
Answer:
a) 2250 J
b) 0 J
c) 2250 J
Explanation:
a) Since, the process is isochoric
the change in internal energy

Here, n = 0.2 moles
Cv = 12.5 J/mole.K
We have to find T_f so we can use gas equation as
![\frac{P_1V_1}{P_2V_2} =\frac{T_i}{T_f}\\Since, V_1=V_2 [isochoric/process]\\\Rightarrow \frac{P_{atm}}{4P_{atm}} = \frac{300}{T_f} \\\Rightarrow T_f = 1200 K](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7BP_1V_1%7D%7BP_2V_2%7D%20%3D%5Cfrac%7BT_i%7D%7BT_f%7D%5C%5CSince%2C%20V_1%3DV_2%20%20%20%20%5Bisochoric%2Fprocess%5D%5C%5C%5CRightarrow%20%5Cfrac%7BP_%7Batm%7D%7D%7B4P_%7Batm%7D%7D%20%3D%20%5Cfrac%7B300%7D%7BT_f%7D%20%5C%5C%5CRightarrow%20T_f%20%3D%201200%20K)
So, 
b) Since, the process is isochoric no work shall be done.
c) By first law of thermodynamics we have

Since, Q is positive 2250 J of heat will flow into the system.
Answer:
Tangential velocity = 10.9 m/S
Explanation:
As per the data given in the question,
Force = 20 N
Time = 1.2 S
Length = 16.5 cm
Radius = 33.0 cm
Moment of inertia = 1200 kg.cm^2 = 1200 × 10^(-4) kg.m^2
= 1200 × 10^(-2) m^2
Revolution of the pedal ÷ revolution of wheel = 1
Torque on the pedal = Force × Length
= 20 × 16.5 10^(-2)
= 3.30 N m
So, Angular acceleration = Torque ÷ Moment of inertia
= 3.30 ÷ 12 × 10^(-2)
= 27.50 rad ÷ S^2
Since wheel started rotating from rest, so initial angular velocity = 0 rad/S
Now, Angular velocity = Initial angular velocity + Angular Acceleration × Time
= 0 + 27.50 × 1.2
= 33 rad/S
Hence, Tangential velocity = Angular velocity × Radius
= 33 × 33 × 10^(-2)
= 10.9 m/S
Answer: They are in the same group because they have similar chemical properties, but they are in different periods because they have very different atomic numbers.
Explanation: On Edgenuity!!
Explanation:
It is given that,
Magnetic field, B = 0.5 T
Speed of the proton, v = 60 km/s = 60000 m/s
The helical path followed by the proton shown has a pitch of 5.0 mm, p = 0.005 m
We need to find the angle between the magnetic field and the velocity of the proton. The pitch of the helix is the product of parallel component of velocity and time period. Mathematically, it is given by :





So, the angle between the magnetic field and the velocity of the proton is 50.58 degrees. Hence, this is the required solution.