Answer:
40% of the ammonia will take 4.97x10^-5 s to react.
Explanation:
The rate is equal to:
R = k*[NH3]*[HOCl] = 5.1x10^6 * [NH3] * 2x10^-3 = 10200 s^-1 * [NH3]
R = k´ * [NH3]
k´ = 10200 s^-1
Because k´ is the psuedo first-order rate constant, we have the following:
b/(b-x) = 100/(100-40) ; 40% ammonia reacts
b/(b-x) = 1.67
log(b/(b-x)) = log(1.67)
log(b/(b-x)) = 0.22
the time will equal to:
t = (2.303/k) * log(b/(b-x)) = (2.303/10200) * (0.22) = 4.97x10^-5 s
Answer:-
molecules.
Solution:- The grams of tetrabromomethane are given and it asks to calculate the number of molecules.
It is a two step unit conversion problem. In the first step, grams are converted to moles on dividing the grams by molar mass.
In second step, the moles are converted to molecules on multiplying by Avogadro number.
Molar mass of
= 12+4(79.9) = 331.6 g per mol
let's make the set up using dimensional analysis:

=
molecules
So, there will be
molecules in 250 grams of
.
Answer:
See explaination
Explanation:
please kindly see attachment for the step by step solution of the given problem.
5-10 seconds xxx :) hope this helps