Answer:
k = 2.647 x 10-2 M-2 s-1
Explanation:
2NO(g) +Cl2(g) --> 2NOCl(g)
Experiment [NO] (M) [Cl2] (M) Rate (M/s)
1 0.0300 0.0100 3.4 x 10-4
2 0.0150 0.0100 8.5 x 10-5
3 0.0150 0.0400 3.4 x 10-4
Frrom experiments 1 and 3;
Reducing the concentration of NO by a factor of 2 decreases the rate of the reaction by a factor of 4. This means the reaction is second order with respect to NO.
From experiments 2 and 3:
Increasing the concentration of Cl2 by a factor of 4 increases the rate by a factor of 4. This means the reaction is first order with respect to Cl2
The rate equation is given as;
Rate = k [NO]² [Cl2]
From experiment 1;
k = [NO]² [Cl2] / Rate
k = 0.0300² * 0.0100 / 3.4 x 10-4
k = 2.647 x 10-2 M-2 s-1
Answer:
a)15.5 mmHg is the partial pressure of water vapor.
b) 724.5 mmHg is the partial pressure of hydrogen gas.
Explanation:
Total pressure of gases = T = P = 740 mmHg
Vapor pressure of the water = 
Partial pressure of the hydrogen gas = 
Partial pressure of the water = 
15.5 mmHg is the partial pressure of water vapor.
Using Dalton's law of partial pressure:



724.5 mmHg is the partial pressure of hydrogen gas.
Answer:
The estimated feed rate of logs is 14.3 logs/min.
Explanation:
The product of the process is 2000 tons/day of dry wood pulp, of 85 wt% of cellulose. That represents (2000*0.85)=1700 tons/day of cellulose.
That cellulose has to be feed by the wood chips, which had 47 wt% of cellulose in its composition. That means you need (1700/0.47)=3617 tons/day of wood chips to provide all that cellulose.
Th entering flow is wood chips with 45 wt% of water. This solution has an specific gravity of 0.640.
To know the specific gravity of the wood chips we have to write a volume balance. We also know that Mw=0.45*M and Mc=0.55*M.

The specific gravity of the wood chips is 0.494.
The average volume of a log is

The weight of one log is

To provide 3617 ton/day of wood chips, we need


The feed rate of logs is 14.3 logs/min.
The following are the answers to the different questions:
<span>The four rows of data below show the boiling points for a solution with no solute, sucrose (C12H22O11), sodium chloride (NaCl), and calcium chloride (CaCl2) (not in that order). Which boiling point corresponds to calcium chloride?
A. 101.53° C
Which of the following solutions will have the lowest freezing point?
D. 1.0 mol/kg magnesium fluoride (MgF2)
Which of the following compounds will be most effective in melting the ice on the roads when the air temperature is below zero?
A. sodium iodide (NaI)
Four different solutions have the following vapor pressures at 100°C. Which solution will have the greatest boiling point?
B. 96.3 kPa
Four different solutions have the following boiling points. Which boiling point corresponds to a solution with the lowest freezing point?
D. 108.1°C</span>
Answer:
C
Explanation:
no. of moles = no. of atoms/ Avogadro's number
0.5= N/6.02×10^23
N= 3.01×10^23