<h2>Solution :</h2>
Here ,
• Height of sign post = 30 m
• Distance between signpost and truck = 24 m
Let the
• Top of signpost = A
• Bottom of signpost = B
• The end of truck facing sign post be = C
Now as we can clearly imagine that the ladder will act as an hypotenuse to the Triangle ABC .
Where
• AB = Height of signpost = 30 m
• BC = distance between both = 24 m
• AC = Minimum length of ladder
→ AC² = AB² + BC² ( As we can see AB is perpendicular to BC )
→ AC² = (30)² + (24)²
→ AC² = 900 + 576
→ AC² = 1476
→ AC = 38.41875
or AC apx = 38.42
So minimum height of ladder = 38.42
Answer:
the answer the correct one is the d
Explanation:
In the gate rotation experiment several things are measured.
- the distance from the hinges to the applied force, which must be measured with a tape measure
- The value of the force that is devised with a dynamometer
- the rotated angle that is measured with a protractor
- the time it takes to turn an angle, which is measured with a stopwatch
When examining the answer the correct one is the d
Color <span>is a physical property of all visible light determined by the light's frequency and visible to the human eye.</span>
Answer:
Net electric field, 
Explanation:
Given that,
Charge 1, 
Charge 2, 
distance, d = 3.2 cm = 0.032 m
Electric field due to charge 1 is given by :



Electric field due to charge 2 is given by :



The point charges have opposite charge. So, the net electric field is given by the sum of electric field due to both charges as :



So, the electric field strength at the midpoint between the two charges is 91406.24 N/C. Hence, this is the required solution.
An electric conductor is an element with free electrons in its outer orbit