Answer:
3.62 V
Explanation:
L = 80 cm = 0.8 m
f = 15 rps
B = 60 m T = 0.060 T
ω = 2 x π x f = 2 x 3.14 x 15 = 94.2 rad/s
v = r ω
here, r be the radius of circular path. Here r = length of rod = L
v = 0.80 x 94.2 = 75.36 m/s
The motional emf is given by
e = B v L = 0.060 x 75.36 x 0.8 = 3.62 V
Answer:
$ 18.75
Explanation:
given,
capacity of the Dave’s car = 12 gallons
Assuming that the tank is 3/8 full before
Cost of gas per gallon = $2.50 per gallon of gas
Volume Dave have to fill
=
=
of full tank
=
volume Dave have to fill = 7.5 gallons
total money Dave spent
= 7.5 gallons x $2.50
= $ 18.75
Dave have to spend $ 18.75 to fill tank to it capacity.
1. In a single atom, no more than 2 electrons can occupy a single orbital? A. True
2. The maximum number of electrons allowed in a p sublevel of the 3rd principal level is?
B.6
3. A neutral atom has a ground state electronic configuration of 1s^2 2s^2. Which of the following statements concerning this atom is/are correct?
B. All of the above.
Answer:
3.1×10⁻¹¹ N
Explanation:
Use Coulomb's law:
F = k q₁ q₂ / r²
F = (9×10⁹) (6.0×10⁻¹⁰) (2.3×10⁻¹⁵) / (0.02 m)²
F = 3.1×10⁻¹¹