Answer:
149.34 Giga meter is the distance d from the center of the sun at which a particle experiences equal attractions from the earth and the sun.
Explanation:
Mass of earth = m = 
Mass of Sun = M = 333,000 m
Distance between Earth and Sun = r = 149.6 gm = 1.496\times 10^{11} m[/tex]
1 giga meter = 
Let the mass of the particle be m' which x distance from Sun.
Distance of the particle from Earth = (r-x)
Force between Sun and particle:

Force between Sun and particle:

Force on particle is equal:
F = F'

= ±577.06
Case 1:

x = 
Acceptable as the particle will lie in between the straight line joining Earth and Sun.
Case 2:

x = 
Not acceptable as the particle will lie beyond on line extending straight from the Earth and Sun.
Answer:
The kinetic energy dissipated is 3286.5 J
Explanation:
K.E before collision = 1/2m1v1^2 = 1/2×313×6^2 = 5634 J
K.E after collision = 1/2(m1+m2)v2^2
From the law of conservation of momentum:
m1+m2 = m1v1/v2 = 313×6/2.5 = 751.2 kg
K.E after collision = 1/2×751.2×2.5^2 = 2347.5 J
K.E dissipated = 5634 J - 2347.5 J = 3286.5 J
Answer:
h = 20.36[m]
Explanation:
To solve this problem we must calculate the perimeter (length of a circumference) of the circumference, which is denoted by the following equation:
L = 2*π*r
where:
r = radius = 0.9[m]
π = 3.1416
L = 2*(3.1416)*(0.9)
L = 5.654[m]
Now we know that the pulley or circumference had to rotate 3.6 times to get the water out of the well. In this way the depth of the well can be calculated by means of the following equation:
h = 3.6*L
h = 3.6*5.654
h = 20.36[m]
Energy can change form, but the total amount of energy stays the same.