Cu = 63.546
N= 14.001 g/mol
O= 15.999 g/mol * 3 = 47.997
Copper (II) Nitrate has a MW of 125.544 g/mol
6.25 x 125.544
= 784.65 <--- is your answer, if there were was a multiple choice or not :)
Answer is: A. 1.81 mol.
Balanced chemical reaction: FeCl₂ + 2KOH → Fe(OH)₂ + 2KCl.
n(FeCl₂) = 4.15 mol; amount of iron(II) chloride.
n(KOH) = 3.62 mol; amount of potassium hydroxide, limiting reactant.
From chemical reaction: n(KOH) : n(Fe(OH)₂) = 2 : 1.
n(Fe(OH)₂) = n(KOH) ÷ 2.
n(Fe(OH)₂) = 3.62 mol ÷ 2.
n(Fe(OH)₂) = 1.81 mol; amount of iron(II) hydroxide.
Answer:
It sounds like they are studying French phonemes
Explanations:
I just learned this.
Answer:
The average kinetic energy of the gas particles is greater in container B because it has a higher temperature.
Explanation:
<em>The correct option would be that the average kinetic energy of the gas particles is greater in container B because it has a higher temperature.</em>
<u>According to the kinetic theory of matter, the temperate of a substance is a measure of the average kinetic energy of the molecules of substance. In other words, the higher the temperature of a substance, the higher the average kinetic energy of the molecules of the substance.</u>
In the illustration, the gas in container B showed a higher temperature than that of container A as indicated on the thermometer, it thus means that the average kinetic energy of the molecules of gas B is higher than those of gas A.
Explanation:
Carbon black sphere
Nitrogen blue sphere
Chlorine green sphere
Hydrogen white sphere
Reactants:
three molecules that contain one black sphere and four white spheres
3CH₄
three molecules that contain two blue spheres and four green spheres:
3N₂Cl₄
Products:
three molecules that contain one black sphere and four green spheres:
3CCl₄
three molecules that contain two blue spheres:
3N₂
six molecules that contain two white spheres
6H₂
The reaction proper:
3CH₄ + 3N₂Cl₄ → 3CCl₄ + 3N₂ + 6H₂
Learn more:
Chemical reactions brainly.com/question/4216541
#learnwithBrainly