Simply subtract the two velocities and divide by 8.1,

~~
I hope that helps you out!!
Any more questions, please feel free to ask me and I will gladly help you out!!
~Zoey
Answer:
29.4 N/m
0.1
Explanation:
a) From the restoring Force we know that :
F_r = —k*x
the gravitational force :
F_g=mg
Where:
F_r is the restoring force .
F_g is the gravitational force
g is the acceleration of gravity
k is the constant force
xi , x2 are the displacement made by the two masses.
Givens:
<em>m1 = 1.29 kg</em>
<em>m2 = 0.3 kg </em>
<em>x1 = -0.75 m </em>
<em>x2 = -0.2 m </em>
<em>g = 9.8 m/s^2 </em>
Plugging known information to get :
F_r =F_g
-k*x1 + k*x2=m1*g-m2*g
k=29.4 N/m
b) To get the unloaded length 1:
l=x1-(F_1/k)
Givens:
m1 = 1.95kg , x1 = —0.75m
Plugging known infromation to get :
l= x1 — (F_1/k)
= 0.1
Answer:
Ionizing radiation is radiation with enough energy so that during an interaction with an atom, it can remove tightly bound electrons from the orbit of an atom, causing the atom to become charged or ionized. ... Forms of electromagnetic radiation.
(from google)
thank you :)
When the grasshoppers vertical velocity is exactly zero.
v = -g•t + v0.
v: vertical part of velocity. Is zero at maximum height.
g: 9.81
t: time you are looking for
v0: initial vertical velocity
Find the vertical part of the initial velocity, by using the angle at which the grasshopper jumps.