Answer:
Speed of the wave is 7.87 m/s.
Explanation:
It is given that, tapping the surface of a pan of water generates 17.5 waves per second.
We know that the number of waves per second is called the frequency of a wave.
So, f = 17.5 Hz
Wavelength of each wave,
Speed of the wave is given by :
v = 7.87 m/s
So, the speed of the wave is 7.87 m/s. Hence, this is the required solution.
I'm assuming you want the first law of thermodynamics.
The First Law of Thermodynamics states that heat is a form of energy and cannot be created or destroyed. It can, however, be transferred from one location to another and can be converted into other forms of energy.
Answer:
f_D = =3.24 N/m
Explanation:
data given
properties of air

k = 0.0288 W/m.K
WE KNOW THAT
Reynold's number is given as


= 1.941 *10^4
drag coffecient is given as

solving for f_D


Drag coffecient for smooth circular cylinder is 1.1
therefore Drag force is

f_D = =3.24 N/m
Answer:
Velocity is equal to
feet per second and time is equal to
seconds
Explanation:
Given
The horizontal distance traveled by dirt bike before landing
feet
Angle of flight
degree
As we know that Horizontal distance (H) is equal to

Where
is the initial horizontal distance
is the velocity with which the bike is travelling in horizontal direction
and
is the time in seconds
Substituting the given values, we get -

Now distance traveled in vertical direction is equal to

here acceleration will be equal to acceleration due to gravity which is equal to
. It is negative as its is acting in upward direction
Thus,

Velocity is equal to
feet per second and time is equal to
seconds