The answer is
<span>The density (D) is quotient of mass (m) and
volume (V):
</span>

The unit is g/cm³
It is given:
m = 1.62 kg = 1620 g
V = 205 mL = 205 cm³
D = ?
Thus:

The density of the goblet is 7.90 g/cm³.
The concentration of the drug stock solution is 1.5*10^-9 M i.e. 1.5 * 10^-9 moles of the drug per Liter of the solution
Therefore, the number of moles present in 1 ml i.e. 1*10^-3 L of the solution would be = 1 *10^-3 L * 1.5 * 10^-9 moles/1 L = 1.5 * 10^-12 moles
1 mole of the drug will contain 6.023*10^23 drug molecules
Therefore, 1.5*10^-12 moles of the drug will correspond to :
1.5 * 10^-12 moles * 6.023*10^23 molecules/1 mole = 9.035 * 10^11 molecules
The number of cancer cells = 2.0 * 10^5
Hence the ratio = drug molecules/cancer cells
= 9.035 *10^11/2.0 *10^5
= 4.5 * 10^6
Answer : Total molecules that will be needed to visualize a single egg will be 78500 molecules of dye.
Explanation : As a single egg cell has an approximately diameter of 100 μm.
We can use this formula to calculate area of the cell membrane;
A = π
;
We can take π as 3.14 and we get;
A = 3.14 X
Soving we get;
A = 7850 μ
Here we have to calculate the amount of dye molecules which will be needed for 10 fluorescent molecules / μ
but;
here 1 μ
= 7850 μ
dye molecules.
Therefore, 10 fluorescent molecules will need;
7850 X 10 = 78500 molecules of dye.
Therefore, the answer is 78500 molecules of dye.
22.0 is the same as saying that in 100 grams of a chocolate bar, there are 22.0 grams of pecans. or to make it easier because of this problem- 100 Kilograms of a chocolate bar, there is 22.0 Kg of pecans. we can use this as a conversion factor (what is used to convert a value to another value.
conversion factor---> 22.0 kg of pecan= 100 kg of chocolate bar
Note: remember this, what you are converting from goes in the denominator, what you converting to goes in the numerator.
5.0 Kg of pecan (100 Kg of chocolate bar/ 22.0 Kg of pecan)= 23 Kg of chocolate bar
Answer: It has the highest number of hydroxide ions
Explanation: I took the review