Answer : The pressure in the flask after reaction complete is, 2.4 atm
Explanation :
To calculate the pressure in the flask after reaction is complete we are using ideal gas equation.

where,
P = final pressure in the flask = ?
R = gas constant = 0.0821 L.atm/mol.K
T = temperature = 
V = volume = 4.0 L
= moles of
= 0.20 mol
= moles of
= 0.20 mol
Now put all the given values in the above expression, we get:


Thus, the pressure in the flask after reaction complete is, 2.4 atm
Full Question:
A flask containing 420 Ml of 0.450 M HBr was accidentally knocked to the floor.?
How many grams of K2CO3 would you need to put on the spill to neutralize the acid according to the following equation?
2HBr(aq)+K2CO3(aq) ---> 2KBr(aq) + CO1(g) + H2O(l)
Answer:
13.1 g K2CO3 required to neutralize spill
Explanation:
2HBr(aq) + K2CO3(aq) → 2KBr(aq) + CO2(g) + H2O(l)
Number of moles = Volume * Molar Concentration
moles HBr= 0.42L x .45 M= 0.189 moles HBr
From the stoichiometry of the reaction;
1 mole of K2CO3 reacts with 2 moles of HBr
1 mole = 2 mole
x mole = 0.189
x = 0.189 / 2 = 0.0945 moles
Mass = Number of moles * Molar mass
Mass = 0.0945 * 138.21 = 13.1 g
<span>Answer:
Enthalpy Change = (6 x -393.5) + (7 x -285.8) - (-204.6) + (19/2) 0.....???
like.. (6 x Enth CO2) + ( 7 x Enth H2O) - (Enth C6H14) + (19/2) Enth O2</span>
Given two electrons with charge of 1.5x10^-10 m
The electostatic force between them is determined by this formula:
F = kq1q2/r^2
where
k = 9x10^9
q1 = q2 = 1.5x10^-10
r = 2.82x10^-15
F = 9x10^9 * (1.5x10^-10)^2 / 2.82x10^-15
= 71808.51