Time taken to complete one oscillation for a pendulum is Time Period, T = 0.5 s
Frequency of the pendulum oscillation = 1 / Time Period => f = 1 / T = 1 / 0.5
Frequency f = 2 Hz
Answer:C
Explanation:
Mass energy of hydrogen fusing into helium
Answer:

Explanation:
Given that,
The radius of sphere, r = 5 cm = 0.05 m
Net charge carries, q = 7.5 µC = 7.5 × 10⁻⁶ C
We need to find the surface charge density on the sphere. Net charge per unit area is called the surface charge density. So,

So, the surface charge density on the sphere is
.
Answer:
halved
Explanation:
The velocity of the a wave is obtained by multiplying the frequency and wavelength.

Where
v = Velocity
f = Frequency
= Wavelength
The velocity here is constant. So, if the frequency is doubled the wavelength is halved.