Answer:
(a) A = 0.650 m
(b) f = 1.3368 Hz
(c) E = 17.1416 J
(d) K = 11.8835 J
U = 5.2581 J
Explanation:
Given
m = 1.15 kg
x = 0.650 cos (8.40t)
(a) the amplitude,
A = 0.650 m
(b) the frequency,
if we know that
ω = 2πf = 8.40 ⇒ f = 8.40 / (2π)
⇒ f = 1.3368 Hz
(c) the total energy,
we use the formula
E = m*ω²*A² / 2
⇒ E = (1.15)(8.40)²(0.650)² / 2
⇒ E = 17.1416 J
(d) the kinetic energy and potential energy when x = 0.360 m.
We use the formulas
K = (1/2)*m*ω²*(A² - x²) (the kinetic energy)
and
U = (1/2)*m*ω²*x² (the potential energy)
then
K = (1/2)*(1.15)*(8.40)²*((0.650)² - (0.360)²)
⇒ K = 11.8835 J
U = (1/2)*(1.15)*(8.40)²*(0.360)²
⇒ U = 5.2581 J
Animal rights<span> is the idea that some, or all, </span>non-human animals<span> are entitled to the possession of their own lives and that their most basic interests—such as the need to avoid </span>suffering—should be afforded the same consideration as similar interests of human beings. <span>They maintain that animals should no longer be viewed as property or used as food, clothing, research subjects, entertainment, or beasts of burden.</span>
Answer:
The speed of light will be c=3x10^8m/s
Explanation:
This is the same as the speed of light because your speed does not affecttje speed of light so you will see the light approaching you at the same speed of light c
Usually, in culturing of the bacteria we have a slant and then portion f it is transferred to the agar plate. The growth characteristics are more useful in the agar plates because it is where we really do the observation because bacteria in slants are still to be transferred in the agar plates.
Answer:
<em>a) 3.56 x 10^22 N</em>
<em>b) 3.56 x 10^22 N</em>
<em></em>
Explanation:
Mass of the sun M = 2 x 10^30 kg
mass of the Earth m = 6 x 10^24 kg
Distance between the sun and the Earth R = 1.5 x 10^11 m
From Newton's law,
F = 
where F is the gravitational force between the sun and the Earth
G is the gravitational constant = 6.67 × 10^-11 m^3 kg^-1 s^-2
m is the mass of the Earth
M is the mass of the sun
R is the distance between the sun and the Earth.
Substituting values, we have
F =
= <em>3.56 x 10^22 N</em>
<em></em>
A) The force exerted by the sun on the Earth is equal to the force exerted by the Earth on the Sun also, and the force is equal to <em>3.56 x 10^22 N</em>
b) The force exerted by the Earth on the Sun = <em>3.56 x 10^22 N</em>