Answer:
upward force acting = 261.6 N
Explanation:
given,
mass of gibbon = 9.4 kg
arm length = 0.6 m
speed of the swing
net force must provide

force of gravity = - mg

= 
= 
=9 x 29.067
= 261.6 N
upward force acting = 261.6 N
1) metal
Even though metalloids are also conductors of heat and electricity, malleable they are not as good as metals.
Metals are very good conductors of electricity and heat. They are also very hard to touch. Noble gases and non metals are the exact opposite in physical and chemical properties. Metals readily react with oxygen.
Answer:
n = 2.06 moles
Explanation:
The absolute pressure at depth of 27 inches can be calculated by:
Pressure = Pressure read + Zero Gauge pressure
Zero Gauge pressure = 14.7 psi
Pressure read = 480 psi
Total pressure = 480 psi + 14.7 psi = 494.7 psi
P (psi) = 1/14.696 P(atm)
So, Pressure = 33.66 atm
Temperature = 25°C
The conversion of T( °C) to T(K) is shown below:
T(K) = T( °C) + 273.15
So,
T = (25 + 273.15) K = 298.15 K
T = 298.15 K
Volume = 1.50 L
Using ideal gas equation as:
PV=nRT
where,
P is the pressure
V is the volume
n is the number of moles
T is the temperature
R is Gas constant having value = 0.0821 L.atm/K.mol
Applying the equation as:
33.66 atm × 1.50 L = n × 0.0821 L.atm/K.mol × 298.15 K
⇒n = 2.06 moles
The correct answer is <span>3)

.
</span>
In fact, the total energy of the rock when it <span>leaves the thrower's hand is the sum of the gravitational potential energy U and of the initial kinetic energy K:
</span>

<span>As the rock falls down, its height h from the ground decreases, eventually reaching zero just before hitting the ground. This means that U, the potential energy just before hitting the ground, is zero, and the total final energy is just kinetic energy:
</span>

<span>
But for the law of conservation of energy, the total final energy must be equal to the tinitial energy, so E is always the same. Therefore, the final kinetic energy must be
</span>

<span>
</span>
Answer:
The boiling point of Acetone is 329K (in 3 significant figures)
Explanation:
Boiling point of Acetone = 56°C = 56 + 273K = 329K (in 3 significant figures)