Given: Energy E = 5.53 X 10⁻¹⁷ J; Velocity of light c = 2.998 x 10⁸ m/s
Planck's constant h = 6.63 x 10⁻³⁴ J.s
Required: Frequency f = ?
Formula: E = hc/λ and Frequency f = V/λ
λ = (6.63 x 10⁻³⁴ J.s)(2.998 X 10⁸ m/s)/(5.53 x 10⁻¹⁷ J)
λ = 3.59 X 10⁻⁹ m
For Frequency f = ?
f = c/λ
f = 2.998 x 10⁸ m/s/3.59 x 10⁻⁹m
f = 8.35 x 10¹⁶ Hz
Answer: 2.72 metres
Explanation:
Given that:
frequency of sound F = 123 Hz. wavelength of sound in the air = ?
speed of sound in air V = 334 m/s
Recall that wavelength is the distance covered by the wave after one complete cycle. It is measured in metres, and represented by the symbol λ.
So, apply V = F λ
λ = V /F
λ = 334m/s / 123Hz
λ = 2.72m
Thus, the wavelength of this sound in the air is 2.72 metres
Answer:
circuit sketched in first attached image.
Second attached image is for calculating the equivalent output resistance
Explanation:
For calculating the output voltage with regarding the first image.

![Vout = 5 \frac{2000}{5000}[/[tex][tex]Vout = 5 \frac{2000}{5000}\\Vout = 5 \frac{2}{5} = 2 V](https://tex.z-dn.net/?f=Vout%20%3D%205%20%5Cfrac%7B2000%7D%7B5000%7D%5B%2F%5Btex%5D%3C%2Fp%3E%3Cp%3E%5Btex%5DVout%20%3D%205%20%5Cfrac%7B2000%7D%7B5000%7D%5C%5CVout%20%3D%205%20%5Cfrac%7B2%7D%7B5%7D%20%3D%202%20V)
For the calculus of the equivalent output resistance we apply thevenin, the voltage source is short and current sources are open circuit, resulting in the second image.
so.

Taking into account the %5 tolerance, with the minimal bound for Voltage and resistance.
if the -5% is applied to both resistors the Voltage is still 5V because the quotient has 5% / 5% so it cancels. to be more logic it applies the 5% just to one resistor, the resistor in this case we choose 2k but the essential is to show that the resistors usually don't have the same value. applying to the 2k resistor we have:




so.

Answer:
the answer the correct one is the d
Explanation:
In the gate rotation experiment several things are measured.
- the distance from the hinges to the applied force, which must be measured with a tape measure
- The value of the force that is devised with a dynamometer
- the rotated angle that is measured with a protractor
- the time it takes to turn an angle, which is measured with a stopwatch
When examining the answer the correct one is the d
Answer:
112m/s
Explanation:
14x8=112 therefore meaning the zebra would run 112m/s