<span>BaCl2+Na2SO4---->BaSO4+2NaCl
There is 1.0g of BaCl2 and 1.0g of Na2SO4, which is the limiting reagent?
"First convert grams into moles"
1.0g BaCl2 * (1 mol BaCl2 / 208.2g BaCl2) = 4.8 x 10^-3 mol BaCl2
1.0g Na2SO4 * (1 mol Na2SO4 / 142.04g Na2SO4) = 7.0 x 10^-3 mol Na2SO4
(7.0 x 10^-3 mol Na2SO4 / 4.8 x 10^-3 mol BaCl2 ) = 1.5 mol Na2SO4 / mol BaCl2
"From this ratio compare it to the equation, BaCl2+Na2SO4---->BaSO4+2NaCl"
The equation shows that for every mol of BaCl2 requires 1 mol of Na2SO4. But we found that there is 1.5 mol of Na2SO4 per mol of BaCl2. Therefore, BaCl2 is the limiting reagent.</span>
Explanation:
When diluting a fruit juice, it is important to know the final volume so as not to over dilute the solution.
- The fruit juice can become too diluted if we don't know the final volume .
- Concentration refers to the amount of solute dissolved in a solvent.
- To achieve a desired amount of concentration during dilution, the volume of the target must be known.
- This will serve as a guide of the amount of solvent to add in order to take the solution to the desired volume.
Learn more:
Dilution brainly.com/question/11493179
#learnwithBrainly
Answer:
d. The limiting reactant is Br2, and 0.13 mol Al should remain unreacted.
Explanation:
From the reaction, 2Al(s) + 3Br2(l) → 2AlBr3(s)
2 moles of Al combines with 3 moles of Br to form 2 moles of AlBr3
Hence 1 mole of Br combines with 2/3 moles of Al
or 0.4 moles of Br combines with 2/3×0.4 moles of Al or 0.267 Moles of Al leaving
0.4 - 0.267 = 0.133 moles of Al remaining unreacted
A) Magnets can attract through solid materials.
Answer: a) 
b) 
Explanation:
If percentage are given then we are taking total mass is 100 grams.
So, the mass of each element is equal to the percentage given.
a) Mass of Ba= 66.06 g
Mass of Cl = 34.0 g
Step 1 : convert given masses into moles.
Moles of Ba =
Moles of Cl = \frac{\text{ given mass of Cl}}{\text{ molar mass of Cl}}= \frac{34g}{35.5g/mole}=0.96moles[/tex]
Step 2 : For the mole ratio, divide each value of moles by the smallest number of moles calculated.
For Ba =
For O =
The ratio of Ba: Cl= 1:2
Hence the empirical formula is 
b) Mass of Bi= 80.38 g
Mass of O= 18.46 g
Mass of H = 1.16 g
Step 1 : convert given masses into moles.
Moles of Bi =
Moles of O=
Moles of H=
Step 2 : For the mole ratio, divide each value of moles by the smallest number of moles calculated.
For Bi=
For O =
For H=
The ratio of Bi: O: H= 1:3: 3
Hence the empirical formula is 