The specific heat capacity of brass would be ranked between 0 and infinity
Answer:
Time taken by the leaf to displace by 1.0 m distance is
seconds
Explanation:
As we know that initial velocity of the leaf is given as

now the acceleration upwards for the leaf is

The displacement of leaf in upward direction is
d = 1 m
so now we have


seconds
I assume here that the engine operates following a Carnot cycle, which achieves the maximum possible efficiency.
Under this assumption, the efficiency of the engine (so, the efficiency of the Carnot cycle) is given by

where

is the cold temperature

is the hot temperature
For the engine in our problem, the cold temperature is 313 K while the hot temperature is 425 K, so the effiency of the engine is
Answer:
x2 = 0.99
Explanation:
from superheated water table
at pressure p1 = 0.6MPa and temperature 200 degree celcius
h1 = 2850.6 kJ/kg
From energy equation we have following relation



![2850.6 + [\frac{50^2}{2} * \frac{1 kJ/kg}{1000 m^2/S^2}] = h2 +[ \frac{600^2}{2} * \frac{1 kJ/kg}{1000 m^2/S^2}]](https://tex.z-dn.net/?f=2850.6%20%2B%20%5B%5Cfrac%7B50%5E2%7D%7B2%7D%20%2A%20%5Cfrac%7B1%20kJ%2Fkg%7D%7B1000%20m%5E2%2FS%5E2%7D%5D%20%3D%20h2%20%2B%5B%20%5Cfrac%7B600%5E2%7D%7B2%7D%20%2A%20%5Cfrac%7B1%20kJ%2Fkg%7D%7B1000%20m%5E2%2FS%5E2%7D%5D)
h2 = 2671.85 kJ/kg
from superheated water table
at pressure p2 = 0.15MPa
specific enthalpy of fluid hf = 467.13 kJ/kg
enthalpy change hfg = 2226.0 kJ/kg
specific enthalpy of the saturated gas hg = 2693.1 kJ/kg
as it can be seen from above value hf>h2>hg, so phase 2 is two phase region. so we have
quality of steam x2
h2 = hf + x2(hfg)
2671.85 = 467.13 +x2*2226.0
x2 = 0.99
Answer:
a) E=228391.8 N/C
b) E=-59345.91N/C
Explanation:
You can use Gauss law to find the net electric field produced by both line of charges.

Where E1 and E2 are the electric field generated at a distance of r1 and r2 respectively from the line of charges.
The net electric field at point r will be:

a) for y=0.200m, r1=0.200m and r2=0.200m:
![E=\frac{1}{2\pi(8.85*10^{-12}C^2/Nm^2)}[\frac{4.80*10^{-6}C}{0.200m}-\frac{2.26*10^{-6}C}{0.200m}}]=228391.8N/C](https://tex.z-dn.net/?f=E%3D%5Cfrac%7B1%7D%7B2%5Cpi%288.85%2A10%5E%7B-12%7DC%5E2%2FNm%5E2%29%7D%5B%5Cfrac%7B4.80%2A10%5E%7B-6%7DC%7D%7B0.200m%7D-%5Cfrac%7B2.26%2A10%5E%7B-6%7DC%7D%7B0.200m%7D%7D%5D%3D228391.8N%2FC)
b) for y=0.600m, r1=0.600m, r2=0.200m:
![E=\frac{1}{2\pi(8.85*10^{-12}C^2/Nm^2)}[\frac{4.80*10^{-6}C}{0.600m}-\frac{2.26*10^{-6}C}{0.200m}}]=-59345.91N/C](https://tex.z-dn.net/?f=E%3D%5Cfrac%7B1%7D%7B2%5Cpi%288.85%2A10%5E%7B-12%7DC%5E2%2FNm%5E2%29%7D%5B%5Cfrac%7B4.80%2A10%5E%7B-6%7DC%7D%7B0.600m%7D-%5Cfrac%7B2.26%2A10%5E%7B-6%7DC%7D%7B0.200m%7D%7D%5D%3D-59345.91N%2FC)