Answer:
averaage speed is v = 13 feet / s
Explanation:
The average speed is the ratio of the distance traveled in a given time interval, let's calculate the distance that the body travels in the two instants of time that give us
t = 1 s
d (1) = 2.6667 1²
d (1) = 2.6667 feet
t = 4 s
d (4) = 2.6667 4²
d (4) = 42.6672 feet
Let's calculate the speed
v = Δx / Δt
v = (42.6672 -2.6667) / (4-1)
v = 40/3
v = 13.33335 feet / s
v = 13 feet / s
Answer:
Explanation:
Image of distant object will be made at far point or at 52.5 so
object distance u = infinity
image distance v = - 52.5 cm
focal length required = f
Lens formula
1 / v - 1 / u = 1 / f
1 / - 52.5 - 0 = 1 / f
f = -52.5 cm
= -.525 m
Power P = 1 / f = - 1 / .525
= - 1.90
now , for eye with glass we shall find new near point .
v = ?
u = - 17.2 cm
f = - 52.5 cm
1 / v - 1 / u = 1 / f
1 / v + 1 / 17.2 = - 1 / 52.5
1 / v = - 1 / 17.2 - 1 / 52.5
= - .05813 - .019
= - .07713
u = - 12.96 cm
so new near point will be 12.96 cm
Answer:
Please find the answer in the explanation
Explanation:
Given that A 1.0 g plastic bead, with a charge of -6.0 nC, is suspended between the two plates by the force of the electric field between them.
Since it is suspended, it must have been repelled by the bottom negative plate and trying to be attracted to the top plate.
We can therefore conclude that the upper plate, is positively charged
B.) The charge on the positive plate of parallel-plate capacitor is constructed of two horizontal 12.0-cm-diameter circular plates must be less than 6.0 nC