Answer:
The specific heat capacity of the metal is 0.843J/g°C
Explanation:
Hello,
To determine the specific heat capacity of the metal, we have to work on the principle of heat loss by the metal is equals to heat gained by the water.
Heat gained by the metal = heat loss by water + calorimeter
Data,
Mass of metal (M1) = 512g
Mass of water (M2) = 325g
Initial temperature of the metal (T1) = 15°C
Initial temperature of water (T2) = 98°C
Final temperature of the mixture (T3) = 78°C
Specific heat capacity of metal (C1) = ?
Specific heat capacity of water (C2) = 4.184J/g°C
Heat loss = heat gain
M2C2(T2 - T3) = M1C1(T3 - T1)
325 × 4.184 × (98 - 78) = 512 × C1 × (78 - 15)
1359.8 × 20 = 512C1 × 63
27196 = 32256C1
C1 = 27196 / 32256
C1 = 0.843J/g°C
The specific heat capacity of the metal is 0.843J/g°C
Answer:
Moles of BCl₃ needed = 0.089 mol
Explanation:
Given data:
Moles of BCl₃ needed = ?
Mass of HCl produced = 10.0 g
Solution:
Chemical equation:
BCl₃ + 3H₂O → 3HCl + B(OH)₃
Number of moles of HCl:
Number of moles = mass/molar mass
Number of moles = 10.0 g/ 36.46 g/mol
Number of moles = 0.27 mol
Now we will compare the moles of HCl with BCl₃.
HCl : BCl₃
3 : 1
0.27 : 1/3×0.27 = 0.089 mol
<span>100.
ppb of chcl3 in drinking water means 100 g of CHCl3 in 1,000,0000,000 g of water
Molarity, M
M = number of moles of solute / volume of solution in liters
number of moles of solute = mass of CHCl3 / molar mass of CHCl3
molar mass of CHCl3 = 119.37 g/mol
number of moles of solute = 100 g / 119.37 g/mol = 0.838 mol
using density of water = 1 g/ ml => 1,000,000,000 g = 1,000,000 liters
M = 0.838 / 1,000,000 = 8.38 * 10^ - 7 M <----- answer
Molality, m
m = number of moles of solute / kg of solvent
number of moles of solute = 0.838
kg of solvent = kg of water = 1,000,000 kg
m = 0.838 moles / 1,000,000 kg = 8.38 * 10^ - 7 m <----- answer
mole fraction of solute, X solute
X solute = number of moles of solute / number of moles of solution
number of moles of solute = 0.838
number of moles of solution = number of moles of solute + number of moles of solvent
number of moles of solvent = mass of water / molar mass of water = 1,000,000,000 g / 18.01528 g/mol = 55,508,435 moles
number of moles of solution = 0.838 moles + 55,508,435 moles = 55,508,436 moles
X solute = 0.838 / 55,508,435 = 1.51 * 10 ^ - 8 <------ answer
mass percent, %
% = (mass of solute / mass of solution) * 100 = (100g / 1,000,000,100 g) * 100 =
% = 10 ^ - 6 % <------- answer
</span>