Answer:
there is no change at all!!!
To be able to compare the result with other experiments it has to be reported in moles.
number of moles = mass / molecular weight
number of moles of Mg(H₂PO₄)₂ = 600 / 218 = 2.75 moles
Answer: Endothermic reaction
Explanation:
Exothermic reactions are defined as the reactions in which energy of the product is lesser than the energy of the reactants. The total energy is released in the form of heat and
for the reaction comes out to be negative.
Endothermic reactions are defined as the reactions in which energy of the product is greater than the energy of the reactants. The total energy is absorbed in the form of heat and
for the reaction comes out to be positive.
As the energy of reactants is 180 kJ and that of products is 300 kJ, the energy of products is greater than that of reactants, which means the energy has been absorbed and reaction is endothermic.
Answer:
DNA between a human and a banana is 41 percent similar.
Explanation:
Answer:
20.2 g silver placed in 21.6 mL of water and 20.2 g copper placed in 21.6 mL of water
Explanation:
Since the density formula is mass divided volume, you can calculate the density of each of the components of the group and see which of all the groups are equal
In the group
density Ag=20.2 g silver/21.6ml H2O=0.9352g/ml
density Cu=20.2 g copper/21.6ml H2O=0.9352 g/ml